Dovolená Ostrov Sal

Dovolená Ostrov Sal

Sal je nejnavštěvovanější z Kapverdských ostrovů, uhrančivého souostroví v Atlantském oceánu. Nenajdete na něm sice zelená údolí a aktivní sopky jako na blízkém Fogu nebo úžasné horské scenérie jako na ostrově Sao Nicolau, ale Sal má jiné přednosti, kvůli kterým si ho ročně vybírají stovky turistů. K těm nejvyhlášenějším patří nekonečné písečné pláže, azurově průzračné moře a soukromí, o jakém by se vám mohlo v Egyptě nebo Tunisku jen zdát. Navíc podstatnou část ostatních ostrovů můžete poznávat na fakultativních výletech, takže vám žádná důležitá krása tohoto souostroví neujde.

Neobjevený poklad

I když je Sal v současnosti turisticky nejvyhledávanější kapverdský ostrov, nečekejte davy turistů stojící fronty v jídelnách ani stovky těl namačkaných na pláži. V současnosti funguje na celém ostrově jen několik hotelů, z nichž téměř všechny jsou umístěny na jihu v letovisku Santa Maria nebo v hlavním městě Espargos, takže na většině ostrova objevíte pláže, kde není po lidech ani památky. Sice se budete muset obejít bez pohodlí lehátek a slunečníků, ale pokud dáváte přednost soukromí, bude to pro vás dobrá volba. Ještě větší klid panuje na sousedním ostrově Boa Vista, kde má každý hotel pro sebe celé kilometry pláže, takže se nemůže stát, že by pro vás někde nebylo dost místa. K nejoblíbenějším plážím na Salu patří Ponta Preta, ale nádherná je i opuštěná Calheta Funda nebo část pobřeží Serra Negra, kde mezi útesy z lávových kamenů leží desítky malých ukrytých plážiček. Pokud chcete být mezi prvními lidmi, kteří objeví krásy tohoto ostrova, zarezervujte si dovolenou last minute Sal a vyrazte třeba hned.

Domov vzácných ryb

Sal je nejen úžasnou dovolenkovou destinací, ale také domovem nespočetných živočišných druhů. Spousta z nich patří mezi endemity, což znamená, že je jinde na světě nenajdete. Ať už to jsou bizarně vypadající ptáci, ohrožené želvy nebo pestrobarevně zbarvené rybí druhy, všechna tato zvířata můžete pozorovat v jejich přirozeném prostředí jen tady. I proto se na Kapverdy tak rádi vydávají potápěči, kteří tu objevují fascinující podmořský svět. A nejsou to jen barevné rybky a korálové útesy, ale i delfíni, velryby, malí žraloci nebo podmořské jeskyně. Pokud se vydáte tunelem do jedné z nich, vyplavete přímo uprostřed největšího přírodního divu na Salu - “Modrého oka”. Tohle jezírko, které můžete sledovat z vrchu dírou ve skále, vytváří v pravé poledne fascinující optický úkaz, kterému vděčí za své poetické jméno.

Windsurfing a kitesurfing

Kromě potápěčů vyhledávají celoročně Sal ještě dva druhy lidí, a to rybáři a milovníci vodních sportů. Pokud jste zapálený zastánce rybaření, tady chytíte úlovky, jaké by se do českého rybníka ani nevešly. Zejména tuňáci a marlinové jsou oblíbenou pochoutkou a rybářským cílem místních, ale záleží na vás a vašem umu, co z vody vytáhnete. Jestli nechcete nic lovit, ale rádi byste se jen zblízka podívali na zdejší velikány, objednejte si výletní plavbu na katamaránu, během které můžete sledovat skotačící delfíny nebo majestátní velryby. Moře je tu pro místní zdrojem obživy a pro návštěvníky zase nikdy nekončící zábavy. Nejvíc si tu užijí vyznavači surfingu, windsurfingu a kitesurfingu. Pláže na východě i západě ostrova jsou hlavně v zimním období plné profesionálních závodníků, kteří tu pilují své umění. Není ale potřeba si zoufat, jestli patříte k začátečníkům nebo naprostým amatérům. Na Salu najdete řadu surfařských škol, kde vás zkušení instruktoři naučí všechno, co potřebujete ke krocení vln umět.

Od majáku po hory

Pokud budete chtít Sal procestovat celý a poznat zdejší podmínky i kulturu, máte hned několik možností. Taxi, veřejnou dopravu, horské kolo, čtyřkolku, terénní vůz nebo vlastní nohy. Celý ostrov má pouhých 30 km na délku a 12 na šířku, takže s půjčeným vozem jste schopni ho projet za den. A co byste rozhodně neměli vynechat? Maják na nejjižnějším cípu ostrova, lávová jezírka Buracona, Lví horu, palmovou oázu, solný důl Pedra de Lume nebo divoké pobřeží Serra Negra. Pokud navíc přijedete na Sal v září, zažijete oslavy založení největších usedlostí ostrova, při kterých poznáte místní hudbu mornu, africké taneční rytmy a kulinářské speciality Kapverďanů. Navíc se nemusíte bát, že byste si v září už neužili koupání v moři kvůli případnému chladu. Teplota vody je v tomhle období nejvyšší (27°C) a vzduch má ještě o tři stupně víc. Vedra se ale nebojte. Celoročně vás ochladí příjemný vítr vanoucí od afrických břehů. Sal je tak ideálním cílem dovolené v průběhu celého roku. Můžete tu strávit třeba Silvestr poleháváním na pláži a koupáním ve vyhřátém moři, namísto toho, abyste se doma dívali ze zamrzlého okna. A to je zážitek, který rozhodně stojí za to.


Aktuální kurzy

  • GBP29.633
  • USD22.842
  • EUR26.075
  • AUD17.727

LAST MINUTE E-MAILEM

Pokud chcete být informováni o aktuální nabídce Last minute zájezdů, vyplňte Váš email.
Otevřít kontakt Zavřít kontakt

Procestujte s námi celý svět.